Във Варна гостува изложба с портрети на 13 именити личности, посочени от Ваклуш Толев като безсмъртните българи
Тази година се навършват 30 години от първото публично представяне на идеята на Толев, припомни за БТА Петър Николов, което е председател на Фондация „Безсмъртни българи“. На 28 август 1993 г. във Варна, по повод 50 години от кончината на цар Борис ІІІ, за първи път Ваклуш Толев говори за изграждане на Дом-светилище и утвърждаване на 28 август за Ден на безсмъртните българи. Четири години по-късно, на същата дата, отново във Варна, той посочва за първи път поименно личностите, които да бъдат чествани, на базата на тяхното историческо предназначение. Те са цар Борис III; хан Аспарух; княз Борис; цар Симеон; св. Климент Охридски; св. Иоан Рилски; св. Патриарх Евтимий; Отец Паисий; Васил Левски; Баба Тонка; княз Александър Батенберг; Пенчо Славейков; Ванче Михайлов.
Според Николов тези 13 души от 13-вековната ни история правят единство с националния дух на българина. Той смята, че чрез изложбата може да се види това, което обединява българина в духовността и е много потребно в съвремието ни. Под всеки от портретите има текст, който обяснява ролята на личността в историята ни. „Тези 13 българи чрез характеристиките си създават един образ на националния дух. Те не са само почит към миналото, а огледалото на българина в бъдещето, защото създават идея, провокация и мотивация в младото поколение за национално съзнание и достоен живот“, посочи още Николов.
Неслучайно е избран за почит деня на кончината на цар Борис ІІІ, тъй като той е станал символ на обединението на България, смята председателят на фондацията. Той го сравни с Ганди, заради безкръвната революция, която прави, за да възвърне родна територия без да се дават жертви, което е негово верую по време на войната.
През годините инициативата на Фондация „Безсмъртните българи“ е подкрепена от държавни и общински институции. Предоставен е недвижим имот във Велики Преслав, където да бъде изграден Домът-светилище на 13-те поименни безсмъртни българи. Направен е проект на сградата и се набират средства за нейното създаване. По думите на Толев Домът трябва да бъде „българския социален учебник на приложна отговорност и национална доблест, където могат да се срещнат гладният за хляб и бедният за идеи“.
Изложбата във Варна се посвещава на 100-годишнината от рождението на Ваклуш Толев. Днес в програмата на филмовия фестивал „Любовта е лудост“ е включен документалният филм, посветен на него, на режисьора Николай Василев.
/РБ/
Няма коментари:
Публикуване на коментар