Източник община Стара Загора
Мозаечни пана, изобразяващи логата на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“ и това на курортното селище Старозагорски бани вече красят населеното място, което е домакин на традиционния форум. Инициативата на „АртМозайка“ ЕООД е подкрепена от Община Стара Загора. Двете произведения бяха сътворени по време на родолюбивото събитие през почивните дни. В направата на паната се включиха гости и участници във фестивала, който събра хиляди любители на българските песни, танци, обичаи и дух.
„Паната са разположени в центъра на парка, където се провежда събора. Има още малко работа по постамента“, уточни кметският наместник на Старозагорски бани Станчо Станев.
Стойка Матева, ръководител на „АртМозайка“, сподели, че близо 2 хиляди фрагмента с размери малко над 1 см са събрали енергията на хората, поставили по едно парченце в красивата мозайка. „Съчетахме символите на фестивала, както и на Старозагорските бани – връх Момини гърди, минералната лековита вода, красотата на природата тук. Беше удоволствие да сътворим това пано, което подаряваме на курортното селище“, каза още Матева.
Още една забележителна мозаечна творба краси Стара Загора. Тя бе сътворена от майстори на този атрактивен вид изкуство по време на петото биенале „Мозайката днес“ под липите. С внушителни размери от 4 м височина и 3 м ширина паното вече събира погледите на преминаващите през подлеза на Регионална библиотека „Захарий Княжески“. Творбата е изпълнена с начупени керамични плочки, по оригиналната техника на модернизма – „тренкадис“, чийто „баща” е известният Антонио Гауди. Биеналето – традиционно събитие от културния календар на Стара Загора, бе организирано от „АртМозайка“, в сътрудничество с Общината в края на юни. 17 мозаисти от България – Антоанета Стоименова, Васка Атанасова, Иван Джиджев, Иван Монев, Мария Матовска, Мила Ботушева, Николина Георгиева, Петя Мод, Радка Маркова, Стойка –Тони Матева и Цвета Люцканова; от Италия – Грациела Кало, Соня Бианко, Зума Бигони, Оторина Караро, Мариа Де Каталдо, Габриела Веронеси; от Германия Фрауке Льофлер твориха фрагмент от илюстрация на Иван Енчев от обичаната българска приказка „Майчина сълза“ на Ангел Каралийчев. Амбицията на инициаторите е всяка година да бъде изработвано по едно пано, запечатало момент от българското литературно творчество.
Автор: Красимира Кънева
Няма коментари:
Публикуване на коментар